Posaď se

Pro(story) Opavy - Rybí Trh 2018

Od myšlenky k lavičce aneb všude tam, kde je práce pro architekta.

                                                                               

Na začátku vždy stojí touha něco změnit. Člověk, který přináší vizi, hledá pro dosažení svého cíle ty správné lidi, nástroje, postupy.

Před vznikem samotné lavičky, bylo zadání velmi široké. A to, najít v Opavě místo, které trpí nějakým nedostatkem, zlepšit jej a nejlépe přitom zapojit člověka veřejného-kolemjdoucího.

 

Vizionář byla v tomto případě Kateřina (Za Opavu), a dala mi příležitost připravit nějakou drobnou změnu pro Opavu tak, jak budu chtít. Sama pak navrhla místo Rybího Trhu, které jsme oba zhodnotili jako zanedbané, ale s velkým potenciálem. Protože vše co se dnes dělá, musí být alespoň trochu enviromentální a ekologické, rozhodl jsem se použít dědictví Landscape festivalu 2016. Přesněji pak recyklovat již dosluhující konstrukci rotundy stojící naproti městské knihovny. Krásna stavba tvořená z latí 5x8 cm.

 

Každý návrh z rukou architekta vždy potřebuje svůj čas, než uzraje. Nosíte ho s sebou kudy chodíte a rozjímáte nad ním kdykoliv se vám vnoří do mysli. Než jsme došli od počátečních úvah až ke konkrétní podobě lavičky, půlka prázdnin byla za námi. Už jsme věděli jak mobiliář bude vypadat, ale ještě jej bylo potřeba nakreslit na plány. Rozkreslit všechny řezy, pohledy a půdorysy stejně tak, jako když kreslíte dům.

Nakonec jsme vyzkoušeli postavit prototyp, abychom zjistili, že navlékání latí na závitovou tyč, vyžaduje velkou přesnost při přípravě, vrtání a řezání materiálu.

A pokud se nám to povedlo, možná právě teď někdo sedí na této lavičce a možná ani neví, jaký příběh má pod sebou.